Ekovesnice rodinného stylu postavená vlastními silami, která roste kolem zdrojů a společného bydlení pro všechny

V bujném deštném pralese na Velkém ostrově Havaje si malá skupina lidí vytvořila způsob života, který je zakořeněn v zemi. V komunitě La’akea žijí obyvatelé bez přístupu k elektrické síti, pěstují si vlastní potraviny a staví si vlastní domy s využitím materiálů sklizených na pozemku.

Díky prosperujícímu lesu a tropickým zahradám se naučili spoléhat na plodiny, které v tomto podnebí prosperují – taro místo brambor, jaboticaba místo hroznů a zelenina, jako je etiopská kapusta a jedlý ibišek.

Někdy dokonce celý měsíc jedí jen to, co si sami vypěstují. Od doby, kdy si komunita pozemek koupila v roce 2005, si většinu staveb postavila sama s využitím udržitelných technik.

Sbírají dešťovou vodu, vyrábějí solární energii, kompostují odpad a splašky a sdílejí jídlo, nářadí a každodenní úkoly v kooperativním, rodinném prostředí. Aby se nově příchozí stali členy, musí nejprve šest měsíců žít a pracovat na pozemku.

Poté je pro vstup nutné jednorázové zaplacení vstupného ve výši 35 000 dolarů a měsíční členské příspěvky pouhých 250 dolarů – což je dostatečně nízké, aby většina členů nepotřebovala práci na plný úvazek. Někteří pracují jen jeden měsíc v roce, a to díky tomu, jak plně pozemek uspokojuje jejich potřeby.