Výtvarné techniky a potřeby

Řezbářské nástroje

Ruční řezba je vždy překrásné dílo, se kterým se rozhodně stojí zato chlubit. Pokud s řezbářstvím teprve začínáte, pak možná vaše díla nebudou zase tak valná na pohled, ale chybami se člověk učí a každý se svou profesí někdy začínal. Co je ale nezbytné, bez čeho byste ani centimetrovou sošku nevyřezali, jsou nástroje, se kterými budete po celou dobu pracovat. I z tohoto důvodu byste si měli dát velmi záležet na jejich výběru.

Řezbáři pro svou činnost nejčastěji používají dláto. Dláto ale nemusí být jen jednoho typu.

Jsou dláta různých velikostí, různých rozměrů, ostří i tvarů, se kterými vždy dosáhnete rozdílného výsledku. Nelze nezmínit ani klasické hoblíky, nože, pořezy, vrtáky, kolovrátky, pilníky a další pomůcky, které rozhodně nechybí v žádné profesionální dílně.

Není to ale jen nástroj, se kterým řezbář bude pracovat. Jde i o samotný správný výběr dřeva. Některé dřeviny jsou vhodné pro řezbu, některé zase naopak. Vždy je lepší vybírat z dřevin měkkých, se kterými se pracuje podstatně snáze. I po opracování dřeva je nutné nadále se dřevem pracovat a upnout jej. Záleží pochopitelně i na velikosti díla, ale nejčastěji jsou používány truhlářské hoblice, se kterými je práce nejjednodušší. Nesmí se zapomínat ani na velké kusy dřeva, která je potřeba opracovat. S jejich držením vám velmi pomohou podpěry pro řezbáře.

Comments are closed.