Výtvarné techniky a potřeby

Měsíční archív: Září 2013

Škrobová vejce

Škrobová vejce jsou u nás vyráběna už odpradávna a to zejména v období jara, když se pomalu ale jistě blíží Velikonoce. Ačkoli to tak mnohdy nevypadá, výroba škrobových vajíček je velmi jednoduchá, pouze zabere nějakou tu hodinku času. Výroba takových vajíček je ideálním způsobem, jak zabavit děti na výtvarné výchově a věřte, že tuto činnost zvládnou dokonce i ti nejmenší. V první řadě si vyberte různé barvy bavlnek, které byste si měli připravit dopředu. Kombinovat můžete prakticky všechny barvy, které vás napadnou, případně můžete škrobové vajíčko vyrobit jen z jedné barvy. Fantazii pusťte na uzdu a můžete pomalu začít.

Bavlnky by měly být dlouhé zhruba tak, jak je dlouhá ruka dospělého člověka při úplném natažení před sebe. Záleží samozřejmě i na velikosti samotného vajíčka, ale obvykle se používá 5-6 nastříhaných bavlnek na jedno škrobové vajíčko. Následně si nafoukněte balónek do takové velikosti, jakou by vajíčko mělo mít. Vodu a škrob si smíchejte v menší misce a postupně do směsi namáčejte jednotlivé bavlnky. Bavlnky pak přikládejte na balónek a to tak, aby nevznikaly příliš velké mezery mezi jednotlivými nalepenými bavlnkami. Díky škrobu bude bavlnka dokonale držet. Následně balónek zavěsíte do prostoru, aby se nikde dotýkal a mohl v klidu uschnout.

Škrob bude schnout přibližně jeden den. Pak propíchnete balónek a vhodným místem jej vytáhnete ven. Škrobová vajíčka jsou perfektním způsobem, jak si osvěžit jarní atmosféru v domácnosti.

Vložil Výroba dekoračních předmětů | Štítek , , , | Zanechat komentář

Zvířátka z provázků

Zvířátka z provázků se pro vás mohou stát dobrou zábavou. A samozřejmě nejen pro vás, ale hlavně pro děti. Ať už pro ty vaše nebo pro děti ve školkách a školách. Lepší než provázky jsou silnější bavlnky, které velmi dobře vypadají, a navíc je můžete pořídit prakticky v jakékoli barvě. Ideálním zvířetem pro výrobu je lev, který není zase tak pracný, ale vybírat si pochopitelně můžete i z celé řady jiných zvířat, kterým je možné nakonec nalepit provázky, bavlnky, které snadno nahradí chloupky a zvíře ta vypadá podstatně realističtěji. Pojďme se podívat společně na postup, jak vytvořit z papíru a bavlnek lva, který bude zdobit váš domov.

V první řadě je nutné, abyste si na kus tvrdého papíru nakreslili zvíře – lva. Toho potom vystřihnete a vymalujete různými barvami podle libosti. Vždy je dobré, abyste se drželi skutečných barev, protože díky tomu bude zvíře vypadat opravdově a navíc i povedeně. Obrázek můžete vymalovat jak pastelkami, tak i vodovkami nebo temperami – záleží opravdu jen na vás. Bavlnky si nastříhejte na menší kousky – bavlny budou nahrazovat lví hřívu, a připravte si lepidlo. Lepidlo nanesete štětcem na kousek papíru a postupně začnete lepit bavlnky tak, aby byly těsně vedle sebe.

Pořádně je přilepte, aby se časem samy neodlepily. Práce je to nenáročná, ale velmi zábavná a rozhodně se nebudete nudit.

Vložil Výroba dekoračních předmětů | Štítek , , , | Zanechat komentář

Velikonoční kytice

Velikonoční kytice je bezpochyby jednou z nejdůležitějších součástí stolů během svátků. Velikonoční kytice může mít mnoho podob, vyrobit si ji můžete sami doma nebo se spolehnout na dobré květinářství, které vám prakticky za pár korun kytici naváže. Co by to ale bylo za zábavu, kdybyste si nemohli kytici navázat sami za přítomnosti někoho blízkého. Velikonoční kytice jsou ideálním řešením dokonce i pro učitele, kteří nevědí, jak na začátku jara zabavit studenty během výtvarné výchovy.

Opravdovou dominantou během Velikonoc jsou samozřejmě oblíbené kočičky.

Ty lze pochopitelně kombinovat s celou řadou různých jiných květin či rostlin, které lze začátkem jara v přírodě najít. Pokud některé druhy květin nechcete kupovat, můžete je nasbírat přímo v přírodě, kde jich začátkem jara poroste rozhodně dostatek. Nikde ale není dáno, že vám tak brzo budou květiny rozkvétat. Nejlepším řešením bude, když si v okolí nasbíráte menší větvičky, které ještě nekvetou, ale pouze se na nich začínají objevovat pupeny. Doma je vsadíte do vázy, zalijete vodou a necháte pomalu a pozvolna kvést tak, jak je to od přírody dáno.

Velikonoční kytice najdete dokonce v nabídce různých prodejen s dekoračními předměty. Jedná se ale především o květiny umělé, které vám bez problémů vydrží po celý rok a následně je zase můžete použít při dalších svátcích.

Zapomínat byste ale neměli ani na další nezbytnou výzdobu, která ke svátkům jara neodmyslitelně patří.

Vložil Velikonoční tipy | Štítek , , , , | Zanechat komentář