Výtvarné techniky a potřeby

Měsíční archív: Květen 2013

Výtvarné nápady na Velikonoce

Velikonoce jsou pro mnoho z nás velkým svátkem. A ostatně jako jiné svátky, někteří z nás je slaví, někteří naopak ne. Slaví je zejména ti, kdo mají děti a společně s tím vytváří každý rok i výzdobu, která je pro Velikonoce specifickou.

Velikonoční vajíčka jsou pro tyto svátky nezbytná a rozhodně nemohou chybět na žádném rodinném stole. S jejich přípravou ale také souvisí jejich zdobení, které patří mezi jedno z nejoblíbenějších a to nejen pro děti, ale dokonce i pro rodiče, kteří se v tomto směru opravdu zabaví.

Někdo vajíčka zdobí klasickou barvou, ve které je vyvaří, někdo vyvařuje v cibuli, někdo naopak vezme jen barvy a zapojí fantazii. Každý to zkrátka a dobře má úplně jinak.

Na škodu ale rozhodně nejsou ani jiné velikonoční techniky, které jsou možná už trošku zapomenuty, ale každý si zajisté vzpomene na své maminky nebo babičky, které se během svátků věnovaly výrobě papírových slepiček, například na špejli, které byly usazeny v květináčích po celé domácnosti. Ani takové výtvarné techniky nejsou na Velikonoce škodné.

Největší inspirace se můžete dočkat nejen na internetu, kde je rad i návodů opravdu požehnaně, ale i například v knížkách různé výtvarné techniky, kde je najdete zrovna tak dobře popsán, jako na internetu.

Vložil Pro inspiraci | Štítek , , , | Zanechat komentář

Výtvarné nápady na jaro

Jaro to je souhra barev, krásná krajina a hlavně připomíná, že čas uteče jako voda a bude u nás konečně léto, kdy všichni odhodíme kabáty i bundy a vyměníme je za krátká trička a šortky. Mimo krásné přírody ale jaro přináší i poměrně zajímavé nápady, se kterými se dá pracovat ve školách a školkách. A jsou to právě barvičky, které děti nejvíc lákají k tomu, aby zapojily svoji fantazii a pustily se do díla.

Děti jsou velká radost, ale je třeba jim vymyslet vždy nějakou aktivitu, která je bude bavit a hlavně bude bavit i vás. Protože právě vy jste tím činitelem, který k činnosti vybízí. Výtvarné nápady na jaro lze naprosto spolehlivě najít hlavně na internetu.

Právě internet přináší celou řadu možností, jak se inspirovat a buď sami nebo s dítětem vytvořit obrázky, malby nebo jen obyčejnou jarní výzdobu během jednoho odpoledne. A o program a zábavu bude rozhodně postaráno, to mi věřte.

Výběr výtvarné techniky se většinou odvíjí hlavně od pomůcek, které budete k jejich vytvoření nutně potřebovat. Ony totiž ani prvotní investice nemusí být úplně bez nákladů a to zvlášť, pokud je zapotřebí použít například speciálních výtvarných barev nebo dokonce pomůcek, které ale ve svém vybavení nemáte. Ideální jsou kupříkladu výrobky z papíru, se kterými můžete udělat opravdové divy hned po jejich vybarvení.

Vložil Jarní nápady | Štítek , , , | Zanechat komentář

Výtvarné techniky pro děti

Není to jen výtvarná výchova, ve které se vaše děti mohou naučit něčemu novému, pomalu ale jistě začnou rozvíjet i svou fantazii, ale díky některým výtvarným technikám se mohou zapojit i do kolektivu a tak si získat kamarády. Výtvarným technikám se ale nemusí učit jen ve škole, ale dokonce i doma, pokud máte v plánu, aby z vašeho dítěte pomalu začal vyrůstat umělec.

Výtvarných technik pro děti je víc než dost. A rozhodně se není čemu divit, protože děti velmi baví tvořit a jejich práce je i výsledkem jejich mnohdy bujné fantazie. Poměrně dost tipů a hlavně návodů, jak se s dítětem pustit do výtvarné práce najdete na internetu, kde jsou jednotlivě a velmi podrobně popsány.

Obvykle se jedná o stránky, které jsou určeny učitelům základních škol, kteří během roku mají s dětmi několik desítek hodin výtvarné výchovy a pochopitelně tak na každou hodinu musí být připraveni s novým nápadem.

Výtvarné techniky pro děti vždy musí být poutavé, musí děti bavit a nejlepší je, pokud děti mají možnost pracovat s barvami. Ať už je to kreslení nebo malování, modelování nebo snad keramika, vždy je třeba sledovat, zda to děti baví. V současné době dokonce existuje hned několik kroužků, které jsou určeny pro malé a zvídavé umělce.

Vložil Výtvarné techniky | Štítek , , , | Zanechat komentář

Výtvarné hračky

Už samotný název napovídá o tom, že výtvarné hračky jsou určeny hlavně pro děti a jejich fantazii. A že může být dětská fantazie skutečně pikantní a zajímavá, o tom už se zajisté přesvědčil kdejaký rodič. A aby mohly děti svou fantazii dokonale rozvíjet a přicházet se stále novými nápady, které vás den co den budou překvapovat, musíte jim k tomu pořídit i hračky, s jejichž pomocí se vaše děti zabaví i na několik hodin.

A není nic lepšího, než začít v dítěti rozvíjet jeho výtvarný talent. Výtvarka jako taková už je sama o sobě velmi fantazijní a ledacos se dá se správnými materiály a pomůckami vykouzlit. Dětské výtvarné hračky mohou být různé barevné modelíny, dětská plátna na malování, razítka, pastelky nebo fixy a to nejen na papír.

Podívejte se i na barvy na tělo, se kterými si děti dokonale vyhrají – doporučujeme vybírat jen ty, které skutečně barví jen tělo, nikoliv okolní nábytek apod.

Děti velmi často překvapí tím, co s výtvarnými hračkami vykouzlí. A proč jim v tom bránit? S výtvarnými hračkami se totiž nesetkávají jen doma, ale hlavně ve školách nebo školkách, kde jsou mnohdy nezbytnou součástí výuky dětí na prvním stupni. Výtvarné hračky jsou snadno dostupné jak na internetu, tak i v běžných kamenných prodejnách.

Vložil Pro děti | Štítek , , , | Zanechat komentář

Netradiční výtvarné techniky

Netradičních výtvarných technik je poměrně dost. Stačí jen narazit na tu nejlepší a hlavně na tu, kterou jste sami ještě nikdy nevyzkoušeli. Pokud máte plné zuby své dosavadní práce a máte pocit, že je to stále to stejné dokola, pak jsou pro vás netradiční výtvarné techniky tím pravým řešením, jak vypadnou z každodenního stereotypu a vyzkoušet konečně něco nového.

Vždy záleží jen na vás, co máte zájem právě vyzkoušet, a jaké najdete typy. A kde takové typy hledat? Především na internetu, kde jsou veškeré postupy velmi přehledně popsány a snadno si tak s jejich pomocí můžete vytvořit zcela nové a originální tričko, kalhoty neb dokonce malbu, kterou pak někomu věnujete.

Navíc byste se měli připravit na to, že spousta netradičních technik vyžaduje i poměrně dost materiálů a pomůcek, se kterými budete muset pracovat.

Jejich pořízení nemusí být vždy levné a rozhodně byste neměli přeceňovat své síly a vybírat jen takové netradiční techniky, které skutečně zvládnete – pokud byste do nich měli příliš moc investovat. Začátky nikdy nejsou jednoduché, ale se správným načasováním a hlavně odhodláním můžete vytvořit díla, se kterými rozhodně prorazíte. Záleží i na tom, co vás nejvíc zajímá.

Zda je to právě malba nebo kresba, nebo právě techniky zaměřené na oblečení.

Vložil Výtvarné techniky | Štítek , , , | Zanechat komentář

Olejové barvy na dřevo

Profesionálové říkají, že vodou ředitelné barvy používají jen naprostí amatéři.

Oproti olejovým barvám je jejich největší výhodou, že tolik nezapáchají a velmi rychle schnou. Veškeré barvy, které jsou na olejové bázi velmi špatně usychají, ale zato jsou mnohem odolnější a kvalitnější.

Barvy na olejových základech dodávají dřevu perfektní vzhled a navíc jsou poměrně šetrné, takže životnost dřeva se značně prodlužuje. Ještě před nátěrem je velmi důležité, aby bylo dřevo hladké a dokonale opracované. Snadno by se mohlo stát, že byste některé zbytky dřeva přenesli do barvy a to nikdy nedělá dobrotu ani na pohled.

Olejové barvy mají ale i své zásady používání a správné aplikace, které jsou mimo jiné povětšinou platné pro všechny typy nátěrů.

Olejové barvy na dřevo je nutné natírat po vláknech dřeva a po celé délce. Olejové barvy mají poměrně dlouhou životnost a rozhodně se nemusíte obávat, že s nimi během roku něco natřete a další rok se bude muset vaše práce opakovat. Olejové barvy na dřevo je vhodné natírat i v několika vrstvách. Jak již bylo řečeno, poměrně těžce schnou. Proto počkejte i několik dní dokud první vrstva neuschne, následně přetřete ještě jednou. Dosáhnete tak nejen lepšího vzhledu dřeva, ale i jeho lepší ochrany.

Vložil Barvy olejové | Štítek , , , , | Zanechat komentář

Olejové barvy na obrazy

Olejové barvy jsou speciální typy malířských barev, které velmi pomalu schnou, a jejich je možné měnit za pomoci speciálních ředidel na určených hlavně na olejové barvy. Olejové barvy se doporučují dokonce i naprostým malířským začátečníků.

Olejové barvy toho ale vyžadují spoustu navíc. Například si k nim musíte navíc pořídit ona již zmíněná rozpouštědla nebo speciální štětce, které jsou určeny výhradně pro olejové barvy. Zkrátka a dobře je toho spousta, co malíř musí mít ve svém malířském vybavení.

Na rozdíl od jiných, běžně používaných malířských barev mají olejové barvy výhodu v tom, že jednu malbu s nimi můžete tvořit i několik týdnů. Do barvy prostě jen stačí přidat lněný olej, díky němuž můžete na obrazu pracovat, jak dlouho chcete i přesto, že obraz už před několika týdny zaschnul.

Olejové barvy jsou poměrně hrubé, a pokud byste rádi dosáhli toho, že budete pracovat s barvou řídkou, pak je to terpentýn, který musíte do olejové barvy přidat. V žádném případě a nikdy se do olejových barev nepřidává voda! Terpentýnem budete muset mimo jiné čistit i jednotlivé štětce a věřte, že jeho vůně rozhodně není nijak vábná. Tak jako tak si jej prostě budete muset pořídit do svého malířského vybavení.

Vložil Barvy olejové | Štítek , , , , | Zanechat komentář

Plátno na malování

Plátno na malování je velmi křehká a navíc i poměrně drahá záležitost, se kterou je třeba zacházet velmi opatrně. Ideální manipulace s plátnem je, pokud jej napnete na stojan nebo malířský rámeček. Jednak s ním zacházíte tak, jak se s ním zacházet má a navíc s ním i celková práce je mnohem jednodušší a efektivnější.

V dnešní době není zase tak časté, že by se namalované obrazy rámovaly a tak si s jeho okraji zase nemusíte dělat tak těžkou hlavu. Navíc na zadní straně je opatřeno sponkami pro snadné uchycení do malířského rámu, který jej zároveň natáhne.

Pro malování na malířské plátno se doporučují hlavně akrylátové barvy, které nejsou příliš husté, jejich konzistence je jemná a snadno se s nimi pracuje. Navíc jsou akrylátové barvy velmi pestré a tak s nimi snadno vytvoříte požadovaný efekt. Jejich míchání je velice jednoduché.

Pamatujte i na správnou volbu štětce pro dané plátno, kterým budete malovat. Většinou je vhodné mít k dispozici hned několik štětců různých velikostí a tloušťky, se kterými se vám dobře pracuje. Po malování na malířské plátno pamatujte na to, že barva musí dostatečně dlouhou dobu zaschnout. Snadno by se mohlo stát, že nesprávným pohybem plátno protrhnete a tak úplně zničíte samotnou malbu.

Vložil Malířské potřeby | Štítek , , , | Zanechat komentář

Malířská barva

Malířská barva je, ač se to možná nezdá, velmi podstatná věc. Jednak si ji vybíráte podle toho, jak bude ve finále vypadat vaše domácnost, jednak musí být dostatečně kvalitní, aby zakryla veškeré nedokonalosti na stěně. Barvy navíc hrají velkou roli v životě každého z nás, a pokud jsou špatně vybrány, pak by mohly mít i neblahý vliv na naši psychickou stránku. I to je jeden z důvodů, proč bychom si na výběru barev měli dát skutečně záležet.

Všichni se pochopitelně snažíme držet krok s trendy současné doby. Kupujeme drahý a luxusní nábytek, malujeme si obýváky nebo ložnice do sytě červených barev, které zbytečně člověka navozují k podrážděnosti. Je třeba si uvědomit, že malování navíc není vůbec jednoduchá a nenákladná záležitost, všichni chceme tuto činnost absolvovat v co nejkratší době a navíc jen mimořádně.

I to je důvod, proč vybrat ty správné barvy, aby na nás i naši rodinu a přátele, měly dobrý vliv. Pochopitelně je i něco jiného vybírat barvy například do ložnice a dětského pokoje. Zde se odstíny značně liší a nelze je vůbec nijak porovnávat.

Vybírejte jen barvy ředitelné vodou, pokud si malujete domácnosti sami. Pokud si na tuto nepříjemnou činnost objednáváte malířskou firmu, pak se musíte starat skutečně jen o samotný výběr barev, protože veškerá práce už bude odvedena za vás.

Vložil Barvy | Štítek , , , | Zanechat komentář

Stolní malířský stojan

Jednotlivých typů malířských stojanů je poměrně málo. Většina z nás rozlišuje dva základní. Jeden může být stolní, který nemá žádné spodní nohy a naopak druhým typem je ten, který se dá postavit na nohy a případně i polohovat podle toho, jak malíř potřebuje. Oba dva stojany přináší své výhody, ale nevýhody.

Stolní malířský stojan je velmi lehký, takže se perfektně hodí zejména pro slečny, které nemají tolik síly jako pánové. Lze jej ale použít jen na rovných prostorách a jak už ze samotného názvu plyne, hlavně na stole.

Jeho velkou nevýhodou je mnohdy fakt, že nejde nastavovat ani polohovat. Zato jej můžete velmi snadno převážet, což byste s velkým, profesionálním stojanem udělali jen těžko. Zvlášť, pokud nemáte k dispozici osobní vozidlo.

Malířský stojan ale nemusíte pořizovat jen pro sebe. Můžete jej domů zakoupit i pro své dítě, aby vám čas od času namalovalo nějaký ten obrázek nebo zapojilo fantazii a vykouzlilo křídou něco neobyčejného. Dětské malířské stojany jsou většinou vybaveny klasickou tabulí, na kterou je možné malovat křídou a tak ji i velmi snadno umýt.

Jde o stojany stojací, mají čtyři nožičky a ještě předtím, než stojan koupíte, ujistěte se o tom, zda je dostatečně stabilní a jak velké děti jej mohou využívat.

Vložil Malířské potřeby | Štítek , , , , | Zanechat komentář